Allavaje e. prolaps

Organi allavaje e prolapsi tekkimise põhjuseks on nõrgad või kahjustunud vaagnapõhjalihased ja väljaveninud sidekoed. Kui emakat altpoolt toetavad lihased ja ümbritsevad sidekoed ei paku enam piisavalt tuge, libiseb emakas tupekanalisse ning võib tupeavast välja ulatuda. Sarnaselt emakale võib oma kohalt ära liikuda ja tupekanali seintele survet avaldada põis, soolestik, pärasool. Ka tupeseinad võivad lõtvuda ja alla “kortsu” vajuda.

Organi allavaje võib esineda igas vanuses naistel. Selle tekkimisel võivad olla erinevad põhjused, sagedasemad neist on sünnitus, pidev raskuste tõstmine, samuti üleminekuiga mil naissuguhormoonide tootmine väheneb.

Igal allavaje tüübil on oma spetsiifilised sümptomid, kuid ühised sümptomid on:
– tupekanalis on tunda emakakaela, tupe seintes on kühmud (surve väljast) või tupe avausest punnitavad välja koed
– surve, valu või “täiskõhutunne” tupes või pärasooles (või mõlemas)
– kusepidamatuse erinevad vormid, sh pidamatus vahekorra ajal, soolepidamatus
– krooniline kõhukinnisus
– alaselja- ja vaagnapiirkonna valu
– tampoonid suruvad välja
– ebamugav, valulik vahekord, tundlikkuse puudumine

Allavajel eristatakse nelja staadiumi.
I-II staadiumis kasutatakse allavaje raviks spetsiaalsed füsioterapeutilisi harjutusi.
III staadiumis, kui emakas on vajunud tupekanalisse ja IV staadiumis, kui emakas ulatub tupeavast välja, on terapeutilistel harjutustel seisundit kergendav ja ebamugavaid sümptomeid leevendav mõju.
Uuringud on näidanud, et terapeutilised harjutused on allavaje ravis ja sümptomite leevendamisel kõige efektiivsem lahendus. Ka enne ja pärast operatsiooni on soovitav regulaarselt harjutusi teha, et vaagna piirkonnale tuge pakkuda (kahjuks taastab ca 50% opereeritutest esialgne olukord 1-2 aasta jooksul).

Vaagnapõhjatreeningute ja -teraapia eesmärgiks on taastada vaagnapõhjalihaste elastsus ning läbi lihastreeningu muuta vastupidavamaks ka sidekoe struktuurid, et vaagnas paknevad elundid oleksid paremini toetatud.

Allavaje korral ei ole traditsioonilistest harjutustest kasu, sest lihased ei saa neilt oodatud pingutusi korrektselt sooritada. Seetõttu kasutatakse spetsiaalseid harjutusi ja kasutatakse “tagurpidi” asendeid, et lisaks lihastööle võtta appi gravitatsioonijõud, kõhuõõnt mobiliseerivaid hingamistehnikaid, jmt. .

Loe ka artikleid:
Raskustunne alakõhus ja allavaje – kuidas nendega toime tulla
Ohumärgid “seal all”
Luba oma vaagnapõhi puhkusele

Broneeri kohtumisaeg online-kalendris

Kui Sa ei leia sobilikku aega, siis saada mulle kiri ja leiame lahenduse.

Sarnaselt emakale võib toimuda põie, soolestiku, anuse, tupeseinte allavaje.

Allavajet diagnoosib enamasti günekoloog, kuid koduse “testi” abil saad ka ise oma olukorda hinnata.  Selleks kompa oma tuppe sõrmedega seestpoolt. Püüa määrata emakakaela asukoht – kas ta asub tupe kõige kaugemas ülemises otsas või on vajunud tupe keskosasse või koguni tupeavause lähedusse? Tunneta tupe seinu – kas need on siledad või tunned tupe avause juures pehmeid nahavolte? Kas tunned läbi tupeseinte mügarikke ja muhke?