Hormonaalne tasakaal

Naise hormonaalse tasakaalu võti peitub ennekõike kahe suguhormooni – östrogeeni ja progesterooni – tasakaalus.

Progesterooni ja östrogeeni tase kiiguvad tsükli lõikes ning selle kiikumise tasakaal määrab ära naise tervise ja üldise heaolu.

Hormonaalne tasakaalutus ilmneb ennekõike juhul, kui östrogeenitase tõuseb märgatavalt, kuid progesteroonitase jääb madalaks.

Kui mõnda hormooni on kehas pidevalt ülearu või on teisest pidevalt puudus, tuleb midagi ette võtta – muuta elustiili, toitumist, teha hormoonvõimlemise harjutusi. Appi tuleb ka taimeravi.

Broneeri kohtumisaeg online-kalendris

Kui Sa ei leia sobilikku aega, siis saada mulle kiri ja leiame lahenduse.

Hormonaalsest tasakaalust

Pilootuuring hormoonvõimlemise mõjust naise reproduktiiv- ja intiimtervisele

Uuringu kokkuvõte eesti keeles

https://www.minaolenginaine.ee/2020/05/05/pilootuuring-ivfi-assisteerimine-personaliseeritud-endo-gym-harjutuste-abil/

Reastan siin hormonaalsest tasakaalutusest tingitud enamlevinud probleemid. Täpsem info katri.ristal@gmail.com

Düsmenorröa e menstruatsioonivalud või -krambid on tingitud tugevatest emaka kokkutõmmetest mis võivad kesta 12-72 tundi või veelgi kauem. Menstruatsioonivalud ja -krambid viitavad hormonaalsele tasakaalutusele. Selle põhjuseks peetakse liigset prostaglandiinide hulka, kuid põhjuseks võib olla ka endometrioos, vaagnapõletik, polüüp, müoom, emakakaela stenoos, emaka arenguhäired, vmt. Need omakorda on sageli põhjustatud östrogeeni ja progesterooni tasakaalutusest.

Düsmenorröa korral soovitame korrigeerida elustiili ja toitumist, praktiseerida hormoonvõimlemise harjutusi kaks korda nädalas ja tarvitada hormonaalset tasakaalu toetavat taimesegu 3-4 kuu vältel.

Amenorröa korral ei ole menstruatsioon 16-18ndaks eluaastaks alanud või on puudunud enam kui kaks aastat. Põhjused võivad olla nii geneetilised kui hormonaalsed.

Hormonaalse tasakaalutuse korral soovitame korrigeerida elustiili ja toitumist, praktiseerida hormoonvõimlemise Avi-Heavy harjutusi igapäevaselt ning teha kaks pikemat treeningut nädala jooksul. Hormonaalsüsteemi toimimist toetavat taimesegu tarvitada 3-4 kuud.

Oligomenorröa ehk ebaregulaarne tsükkel on on enamasti põhjustatud hormonaalsest tasakaalutusest.

Soovitame korrigeerida elustiili ja toitumist, praktiseerida hormoonvõimlemise harjutusi 3-4 päeval nädalas ning kasutada hormonaalsüsteemi toimimist toetavat taimesegu 3-4 kuud.

Menorraagia e vererohke või tavalisest pikema menstruatsiooni põhjuseks on häired endokriinsüsteemi töös. See põhjustab endomeetriumi vohamise ning eraldumine tekitab suure verejooksu. Sageli kaasnevad sellega valud või krambid.

Menorraagia korral soovitame korrigeerida elustiili ja toitumist, praktiseerida hormoonvõimlemise harjutusi kaks korda nädalas ja tarvitada hormonaalset tasakaalu toetavat taimesegu 3-4 kuu vältel.

PCOS e polütsüstiliste munasarjade sündroom on tingitud häiretest hormonaalsüsteemi töös. Sündroom esineb viljakas eas naistel ning põhjustab anovulatoorseid ebaregulaarseid tsükleid, liigset karvakasvu, rasvumist. Munasarjad võivad olla suurenenud ning nad sisaldavad arvukalt folliikuieid, mis tsükli jooksul ei arene ega eraldu, vaid kogunevad munasarjas.

Polütsüstiliste munasarjade sündroom reageerib regulaarsetele hormoonvõimlemise harjutustele kiiresti ja positiivselt. Harjutuste mõju aitavad suurendada muudatused elustiilis ja toitumises, kuid positiivseid muutusi on täheldatud ka üksnes treeningutega. Soovitav on tarvitada hormonaalsüsteemi toimimist toetavat taimesegu.

Müoom on healoomuline emaka lihaskoe kasvaja, mis sõltub östrogeeni ja progesterooni tasemest organismis. Müoomid suurenevad östrogeeni mõjul ja vähenevad progesterooni taseme suurenemisega. Peale otsese seose endokriinsüsteemiga mõjutavad müoome välised faktorid – keskkonnast pärinev östrogeen.
Müoomidega seotud terviseprobleemid: liigne veritsus, väsimus, alaseljavalud, määrimine tsükli keskel, surve vaagnale, tihe urineerimine, kõhukinnisus, valulik vahekord, komplikatsioonid raseduse- ja sünnitamisega, võivad moonutada emakat.

Müoomi ravivõimalused: muudatused elustiilis ja toitumises, Womb Yoga praktikad, hormoonvõimlemise praktikad, taimeravi.

Hormoonide taseme kõikumisest tingitud meeleoluhäired ja depressioon
Meeleolukõikumised tulenevad enamikel juhtudel närvisüsteemi ja meele ülekoormusest. Stress, armastuse puudus, ärevus, hirm, muretsemine ja meelte ülestimulatsioon on põhilised välisfaktorid, mis häirivad hormoonsüsteemi. Hormoonsüsteemi häirivad sisefaktorid on võimetus seedida toiduga sissesöödud östrogeeni, raskemetalle, mürgiseid kemikaale ja sünteetilisi ravimeid. Paljudel naistel on üheks seedimatuse sümptomiks depressioon.

Ravivõimalused: muudatused elustiilis ja toitumises, hormoonvõimlemise ja/või Womb Yoga praktikad, taimesegu, mis sisaldab nii fütosteroide (hormoonsüsteemi tasakaalustavad taimed), kui meelesfääri puhastavaid ning harmoniseerivaid taimi.

Enneaegne menopaus väljendub menstruatsioonide lõppemises 30-40ndates eluaastates. Peamiselt on selle põhjuseks häired hormonaalsüsteemi töös, kuid ka erinevad haigused, geneetika, meditsiinilised protseduurid. Enneaegse menopausiga võivad kaasneda üleminekueale ja menopausile iseloomulikud sümptomid, kuid see võib kulgeda ka ilma nendeta.

Soovitame korrigeerida elustiili ja toitumisharjumusi, loobuda alkoholist, kohvist, suitsetamisest, narkootikumidest, ravimitest. Puhastada oma keha ja tarvitada toiduks vaid orgaanilisi toiduaineid. Teha lühikest Avi-Heavy hormoonvõimlemise rutiini igapäevaselt ning 2 pikemat treeningut nädalas. Soovitav on tõsta üldist lihastoonust, õppida sügavalt hingama ja meelt vaigistama, et alandada kortisooli e stressihormooni taset. Taimesegudest soovitame tarvitada hormoonide tootmist stimuleerivat ja nende tasakaalu toetavad taimesegu.

Üleminekuiga ja menopaus võivad endaga kaasa tuua ebamugavaid sümptomeid higistamisest ja kuumahoogudest unetute ööde, tupekuivuse ja sügava depressioonini.

Östrogeenitaseme toetamiseks ja sümptomite leevendamiseks soovitame hormoonvõimlemise treeninguid 2-3 korral nädalas. Soovitav on korrigeerida elustiili ja toitumist, piisavalt magada ning tarvitada hormonaalset tasakaalu toetavad taimepulbrit.

 

Kohe lisandumas:

Hormonaalne depressioon ja meeleolude kõikumine

Hormonaalsed peavalud

Leukorröa e voolus

Vaginitis e tupepõletik või ärritusseisund

Hormonaalsed häired

Ovulatsiooni häired

Rinnatsüstid

Emakatsüstid

Vaagnapõletikud

Endometrioos

Kilpnäärme talitluse häired (üle- ja alatalitlus)

Autoimmuunhaigused (sh emakakaela düsplaasia)