21 päeva kehale

Intiimne tervis on teema, millest just sageli ei kõnelda, kuid mis mõjutab kõikide naiste igapäevast elu nii emotsionaalselt kui füüsiliselt. 

Ma võiksin Sulle pikalt rääkida sellest, kui olulised on vaagnapõhi ja hormonaalne tasakaal naise elus. Kuid ilmselt tead Sa seda isegi.

Seetõttu polegi pikka juttu – panin kokku väikese kursuse, mis aitab Sul oma keha eest hoolt kanda, probleeme ennetada ja soovi korral neid ka leevendada.

Jagasin kursuse kolme nädala peale, et tuua Sinuni mõned olulised teemad, mis võiksid ühe naise igapäevase (või vähemalt iganädalase) enesehügieeni arsenali kuuluda:

 • hingamistehnikad
 • harjutused vaagnapõhjale, kõhule ja korsetile
 • harjutused hormonaalse tasakaalu toetamiseks

Kursuse alguses palun Sul täitsa sümptomipõhise hormonaalküsimustiku. Selle põhjal saan anda tagasisidet Sinu hormonaalse tasakaalu hetkeseisu kohta ning lisada esmased soovitused, millele võiksid edaspidi tähelepanu pöörata.

***

Kindlasti oled Sa kuulnud lubadusi, et tee midagi 21 päeva ja Su elu muutub täielikult.

Nii lihtsalt need asjad kahjuks siiski ei käi.

Kuid 21 päeva võiks olla hea algus selleks, et uutele teadmistele ja harjumustele oma elus ruumi teha ning juba märgata ka esimesi tulemusi.

***

Kursusel osalejatele on loodud salajane Facebooki-grupp, kuhu aegajalt postitan nõuandeid ja ka üllatus-treeningvideoid. Grupis saab esitada küsimusi, teiste osalejatega suhelda ning oma hurraa-hetki jagada (või motivatsiooniks tuge paluda).

Kursuse koostaja ning juhendaja on Katri Ristal.

NB! Ole vastutustundlik! Kursustel, töötubades, võimlemistundides, individuaalkonsultatsioonis või mujal tehtavad harjutused ja praktikad aitavad ennetada, leevendada ja paljudel juhtudel ravida erinevaid günekoloogilisi probleeme, kuid nad ei asenda professionaalset meditsiinilist abi.

Uue kursuse algusaja annan teada õige pea!

Kursuse harjutustega saad ennetada ja leevendada järgmisi probleeme:

 • tsüklihäired (vererohkus, valulikkus, ebakorrapärasus)
 • lekkeprobleemid ja uriinipidamatus
 • enneaegne menopaus
 • viljastumisprobleemid
 • üleminekuvaevused, menopausivaevused
 • polüübid, tsüstid, PTMS/PCOS
 • arusaamatu kaalutõus, meeleoluhäired, PMS
 • valulik või tundetu intiimpiirkond
 • diastaas e kõhu sirglihase lahknemine

Raseduse ajal ja 6-12 nädalat pärast sünnitust või operatsiooni ei ole kursusel sooritatavad harjutused sobilikud.

Juhul, kui Sa põed endometrioosi või Sul esineb organite allavaje, konsulteeri enne kursusega liitumist katri.ristal @ gmail.com. Endometrioosi puhul ei ole tugevad pingutused lubatud ning allavaje korrigeerimiseks läheb vaja spetsiifilisemaid harjutusi.

Kursuse koostaja ja juhendaja on Katri Ristal

NB! Ostu vormistades loo omale kasutajakonto ning jäta kasutajanimi ja parool meelde, sest Sul läheb neid vaja kursuse keskkonda sisse logimiseks.

Mis Sinu kehas muutub, kui Sa oled rõõmus?
Kui oled ärritunud?
Kui teed sporti või oled intiimvahekorras?

Igal kursusenädalal keskendume ühele keha funktsioonile, mis on meie elus justkui alati olemas ja mis toimib täiesti automaatselt ning millele me seetõttu kipume vähe tähelepanu pöörama – HINGAMINE.

Tee juba enne kursuse algust väike test ja jälgi oma hingamist – kas Sa ikka päriselt ka hingad või unistad selle aegajalt ära?
Milline on Su hingamise rütm ja sügavus?
Kas Sa hingad pealiskaudselt, justkui nina otsast või unustad hingamise ajuti sootuks?
Kuidas Sa hingad süüa valmistades, telekat vaadates ja vahekorras olles?
Kas Sa julged hingata sügavalt ja pehmelt nii, et kõht liigub?

Kursuse esimesel nädalal:

 1. saad lühikese ülevaate sellest, miks on hingamine naise jaoks oluline ning kuidas see võiks siis välja näha (video ca 8 min)
 2. natuke spetsiifilisema ülevaate sellest, kus asub vaagnapõhi, miks ta on naise jaoks nii oluline ja kuidas seda treenida (video ca 8 min)
 3. õpid selgeks väikese veduri hingamistehnika
 4. õpid selgeks vaagnapõhja pingutamise ja paar asjakohast harjutust
 5. õpid vaagnapõhja ja alaselga lõdvestama

Teisel nädalal jätkame hingamisega ning lisame vaagnapõhja pingutustele ka kõhu süvalihase pingutused.

Sageli märkavad naised pärast rasedust, et nende kõht ei ole enam endises toonuses. Selle põhjuseks võib olla kõhu sirglihase lahknemine e diastaas, kuid võibolla lihtsalt nõrgad kõhulihased. Õnneks on olemas harjutused, mille abil olukorda kenasti parandada saab.

 1. Alustame ikka hingamisega ning seelkord õpid selgeks krokodillihingamise
 2. Väike video kõhulihastest, diastaasist ja sellest, kuidas neid saladuslikke süvalihaseid ikkagi pingutada (video ca 8 min)
 3. Pingutusharjutused kõhu treenimiseks
 4. Harjutused 2in1 ehk harjutused kus pingutuad samaaegselt kõhu- ja vaagnapõhjalihaseid
 5. Lõdvestustehnika kõhu ja vaagnapõhja lõdvestamiseks
v6javip

Kolmas kursusenädal on pühendatud harjutustele, mille abil stimuleerida ja tasakaalustada oma kehas hormoonide tootmist. Harjutused on valitud põhimõttel, et neid saab sooritada kodus ning soovi korral ka igapäevaselt.

 1. Alustuseks nagu ikka hingamistehnika ja sel nädalal koos keha liikumisega
 2. Väike video hormonaalsest tasakaalust – sellest, millised välised tegurid seda mõjutavad ja sellest, kuidas naine ise saab seda tasakaalu mõjutada
 3. Harjutused hormonaalse tasakaalu toetamiseks
 4. Selga ja vaagnapiirkonda lõdvestavad praktikad

 

 

Varasemalt kursustel osalenud naiste tagasiside

Parim kompliment oli täna hommikul abikaasalt, kes ütles: Sa oled kuidagi muutunud. Minu küsimusele, mis minus on muutunud?, Sellele ta vastata ei osanud, aga lisas, et see muutus on ilus ;))

“Kursus on kaasa toonud huvitavaid muutusi. Need muutused ei väljendu mitte sentimeetrites ega kilogrammides, vaid vaikselt tekkivas usalduses. Usalduses oma keha suhtes. See, et ma jooksusamme võttes või keksides ei mõtle oma püksikute olukorrale, seda polegi nii vähe! Mulle meeldib soomlaste väljend selle olukorra kohta (no sellise, et vahepeal on tilk püksis): lirahtaa. Väga kujundlik, kas pole? Igatahes see, et ma saan “lirahtamise” ootamise asemel oma tähelepanu hoooopis teistele asjadele suunata, on mu meelest suur võit.”

“Nüüd ei ole mul mingit kahtlust, et yoni on naise teine süda…no õigem oleks öelda: esimene süda, sest sealt saab kõik alguse ja sealt saab eluenergiat kõrgemale tõsta. Peale selle olen ma hakanud ennast armastama. See on väga suur samm! Ma tegelen endaga, ma leian enda jaoks aega, käin jooksmas, juuksuris, massazis – kõik see, mille jaoks ma kunagi aega ei leidnud ja arvasin, et ah saab muidu ka. Aga mina olengi ju naine! Ja mis on juhtunud minu intiimeluga… Ma poleks iialgi arvanud, et mul õnnestub selliseid tundeid kogeda!”

“See on iga päev hetk mulle endale, kus sulgen ukse ja mees tegeleb lastega. Panen Peruquois’i mängima ja mõnulen iseendas ja iseendaga. Ja energia tase on peale seda taevani! Lõpuks ometi jaksan ma jälle olla iseendaga, oma mehe ja lastega, sellist jõudu olen saanud!”

“Ma nüüd ei teagi, kuid mu elus toimuvad huvitavad asjad. Ma meeldin endale. Kõik asjad sujuvad. Lapsed on juba suured ja mul on aega nii endale kui suhtele. Kõik see iseenda avastamine ja partneriga jagamine on nii põnev! Takkapihta ma võitsin kristallipoe kinkekaardi. Ma ei tea, kas see kõik on seotud selle kursusega või veel mingi suurema plaaniga, kuid see sai alguse kursuse ajal ja on väga lahe.”

“Ma elan. Kõnnin sirge seljaga. Õhkun enesekindlusest. Ma säran! Ja just seetõttu, et minust on avaldumas naiselik küpsus. Eneseteadlikkus. Viimaks ometi olen avastanud endas selle tõelise Naiselikkuse. Ja just naiselikkuse, mis õhkub minu seest, kiirgab minust välja ning haarab hellitavalt enda võimusesse ruumi, kus viibin. Märkan ning mind märgatakse. See on ilu, Sisemine Ilu.

Varasemalt torkasid silma veakesed, mis häirisid- alati leidsin endas midagi, mis võiks olla teisiti, mis võiks olla parem. Pidev võrdlemine teistega. Täna meeldin ma iseendale, aktsepteerin ennast just sellisena, nagu ma praegu olen. Ning sellest meeldimisest on kasvamas sügav Armastus. Armastus, millest mul enne kursusel osalemist tegelikult aimugi polnud. Ma vaid oskasin oletada…
Täna armastan ennast Naisena. Naine olla on imeline! Olen nii tänulik Sulle, Katri, selle fantastilise kogemuse, kursuse ning eraseansi eest!
Just tänu Sinule sain aimu naiseksolemise ilust ja võlust! Jah, Ilu ja Võlu. Oleme jumalannad, väekad loojad ning hoiame seda maailma koos… Meis, Naistes, peitub võimas vägi, mida leiamegi vaid enese seest!
Sügav, piiritu rahu ja sensuaalsus peitub meis endis- ei pea kaugelt otsima! Lubame endal sellel avalduda… Katri- Sa oled imeline, et aitad meil ennast kui Naist naudinguga avastada! Ütlen endale pidevalt mõttes- Mina olengi Naine! Ja seda uhkusega, ennast täielikult omaks võttes! Mis võiks olla veel parem…
Soovin meile, Naistele veelgi enam julgust lubada meie tõelisel väel avalduda, et lubaksime endal nautida uut elu! Mina sain selle tänu Katrile- siiralt soovitan!
Armastusega,”

“Kursuse tulemusel on mu päevad lühenenud 7’lt 5’le ja verehulk on poole väiksem! Juba paar kuud ei ole ma tundnud valu ega krampe. See tundub peaaegu võimatu, ometi on see mu uus reaalsus! Aitäh!”

“Olen väga tänulik, et oled sellise kursuse loonud ja ellu kutsunud.Asjad juhtuvad ikka põhjusega ja omal ajal. Mulle oli seda kursust hetkel väga vaja.Lihastetunnetus on läinud järjest paremaks ja pärast harjutusi tunnen, et lihased on tööd teinud. Mida päev edasi, seda rohkem rõõmu harjutuste tegemine pakub.Päeva jooksul olen hakanud aina enam tähele panema ka oma kehahoiakut, eriti kuna mul on tegu üsna nõgusa seljaga. Püüan aina enam teadlik olla ja mulle väga meeldib see protsess.”

“Mu arst ütles, et vaagnapõhjalihased on nagu kummipaelad, et kui on väljaveninud, siis nii ongi. Vastupidiselt arsti arvamusele on mu lihased pärast kursusega liitumist ja 3-kuulist treenimist heas toonuses, emakas on oma õigesse asendisse tagasi tõusnud ja lekkeprobleemid ei pane mind enam paaniliselt muretsema. Voodielu on ka oluliselt huvitavamaks läinud.”

“Kui alguses tundis keha mõnel korral, et viu-viu, mis sa nihutad mind ühest valest kohast teise kehva, siis nüüd, kursuse poolepeal, mu keha hõikas: Jaa-jaa-jaa, see on see!!  Ja pea kuidagi taipas, kus need lihased õigupoolest asuvad. Tekkis nagu ajuühenduse impulss;) Keha on tõesti rahulolev, nagu ehitaks karkassi üles.”