Teise südame tantsud

Hormoonvõimlemine ehk teise südame tantsud, nagu treener Katri Ristal (46) nimetab, mitte ainult ei tasakaalusta hormoone, vaid aitab vabaneda erinevatest probleemidest alakehas.

„Ütlusest „terves kehas terve vaim“ saad ühel hetkel tõesti aru,“ toonitab Katri, jagades naise elu kolme vaatusesse – tütarlapse, ema ja targa naise aeg. „Kolmandas vaatuses toimuv sõltub ainult sellest, mida kahes esimeses oled teinud. Pead enda eest kogu aeg hoolitsema. Pole oluline, on sul uus auto või Gucci kott, vaid mis olukorras on su keha. Hakates kolmandas vaatuses mõtlema, et võinuks oma kehaga juba ammu tegeleda, siis võib olla hilja.“ Katri tuletab meelde, et oma kehale tähelepanu pööramine ei nõua kuigi palju: spordi, toitu mõistlikult, luba kehale puhkust ja vaimule midagi meeldivat.

Olnud ise üle kümne aasta eraettevõtja, pühendus Katri pärast firmaosaluse müüki erinevate ettevõtete turundusele. „See jäi kuue aasta tagusesse aega. Erinevad tööd andsid mulle äärmiselt ägedaid kogemusi, aga need valdkonnad mind enam ei eruta,“ nendib Katri, tunnistades, et tema elumuutus sai alguse, kui ta hakkas oma kehaga tegelema. „Kuusteist aastat tagasi alustasin joogast, olles keskendunud peamiselt traditsioonilisele Hatha joogale. Kümne aasta eest, mil Eestisse tuli ka tantra, jõudsin rohkem oma kehani ja arusaamiseni, mis seal toimub ja kuidas energiad liiguvad.“ Katri pani tähele, et kuigi ta arvas end olevat väga heas vormis, sest mängis tennist ja tantsis, siis pärast neljakümnendat eluaastat oma teist last sünnitades andis keha oma tegelikust olukorrast märku. „Jalad, käed ja kõht võivad trimmis olla, aga ma ei osanud pöörata tähelepanu vaagnapõhjale. See on paljudel naistel nõrk koht, sest seda lihaskihti kehas me ei näe. Saame oma tervisemured ajada teab mille kaela, mõtlemata, et see saab alguse vaagnapõhjast.“

Tõenduseks on kogemused

Nelja aasta eest sattus Katri Tais ühte tantrajooga kooli, keskendudes naisteteemadele. „Hakkasin erinevates töötubades ja kursustel naise keha ja seal sees toimuvat rohkem uurima,“ meenutab Katri, kelle sõbrannad soovisid, et ta oma Tais õpitut jagaks. Pärast esimest töötuba järgnesid teised. Seejärel soovitas üks Brüsselis elav eestlanna Katril tutvuda Aviva-meetodiga. „See tundus enneolematult põnev ja ma hakkasingi õppima treeneriks.“ Katri osales kursusel ja käis Brüsselis harjutusi ette näitamas. „Kuigi suur osa õppest toimus Skype teel ja iseseisvalt, oli hea lasta õpetajal kontrollida, kas ma teen harjutusi õigesti. Minu kogemus ütleb, et tuleb tegutseda, mitte loota ainult teooria peale. Alles siis saad päriselt aru, mida teed.“

 

Aviva meetodi loojaks on Ungarist pärit Aviva Gabriella Steiner, kes pärast edukat balletikarjääri keskendus füsioteraapiale. 60ndatel naistele võimlemistunde andes märkas ta, et teatud harjutuste kombinatsioonid mõjutavad naiste tsüklit, viljastumisvõimekust, energiataset. Teadmisega, et liikumine ja tahtejõud võivad lahendada praktiliselt kõiki probleeme, ongi ta loonud harjutusteseeriaid väga erinevate naisteprobleemide lahendamiseks.

„Kahjuks on metoodika alles nii noor, et esimest ametlikku uuringut alles valmistatakse ette. On vaid õpetajate kogemused ja nende trennides osalenute tagasiside,“ möönab Katri. „Ka minul on kogemusi naistega, kes pärast minu antud harjutusi on loomulikul teel rasestunud. Või naisi, kellel on emaka allavaje, aga pärast mõningast harjutamist on lõikus tühistatud. Lisaks annavad need harjutused juurde palju energiat.

Avivas nimetatakse naise alakõhtu jõujaamaks. Kui süda pumpab kehas verd, siis alumine ehk teine süda pumpab energiat. Harjutused mõjutavad suguhormoonide tootmist, andes reipust tervele kehale.“ Ta selgitab, et suguhormoonide kvaliteet määrab keha muude hormoonide kvaliteedi. Kui progesteroon, östrogeenid ja testosteroon, millest sõltub keha muudes organites toodetavate hormoonide kvaliteet, on tasakaalus, siis keha ärkab üles. „Libiido tõuseb kindlasti, sest kehatunnetus paraneb. Pärast trenni on minult küsitud: „On see normaalne, et ma tõesti tunnen: mul on munasarjad?“, Harjutused tõmbavad kehas energia käima.“ Muutust on ta kogenud samuti enda kehas. „Alustasin aastaid tagasi ju sellest, et endal oli abi vaja. Nüüd tunnen, nagu oleks kogu keha uueks läinud. Mõnus vunk on sees.“

Erinevad vaevused ja harjutused

Katri kombineerib trennis erinevaite metoodikate ja stiilide harjutusi ― Aviva, joogateraapia, Bailamama, ringlihaste meetod, jt. Oma kehaga kontakti saamiseks on oluline hingata ja lõdvestuda. „Aviva harjutuste eesmärgiks on aktiveerida alakõhu verevarustus ning seeläbi suurendada nii hapniku kui toitainete varustust ning hormoonide tootmine. Kuna harjutused eeldavad aktiivset tööd vaagnaga ning võivad seljaprobleemide tõttu olla rasked, kasutan ma tasakaalustamiseks joogateraapiast pärit harjutusi ja venitusi. Ja veelkord hingamine ja lõdvestused.“

Mitmetes harjutustes kasutatakse põlisrahvaste viljakustantsude elemente, on harjutusi nii seistes, istudes kui pikali. Eesmärgiks on lisaks alakõhule treenida ka vaagnapõhja ning selles paiknevaid kolme sulgurlihast: aanust, tuppe ja kusitit. „Eesmärgiks on saavutada kontakt nii vaagnapõhjaga tervikuna kui lihastega eraldi.“

Katri toonitab: oluline on lisaks osata hingata, et energiad liiguksid. „Olen selle tänu joogale ja tantrale selgeks saanud. Kahjuks hingavad paljud naised ninaotsast, mistõttu ei liigu diafragma ega ka vaagnapõhi. Kogu keha on krambis. Alakõhtu tekivad pinged. Hapnik, toitained ja hormoonid ei liigu. Ilmnevad erinevad tsükliprobleemid, menstruatsioon on vererohke, valulik, ebaregulaarne, esinevad krambid, enneaegne menopaus, kasvajad…

Erinevate vaevuste korral tehakse erilaadseid harjutuste seeriaid. „Kui seljad on haiged, kombineerin rohkem spetsiifilisi venitusi ja lõdvestust. Allavaje puhul kasutan harjutusi, mida tuleb teha jalad üleval, et vaagnapõhi poleks pinge all. „Paljud naised tulevad trenni, saamata esialgu arugi, kus vaagnapõhi on. Mõne aja pärast aga läheb nende silm särama, sest vaagnapõhi reageerib trennile hästi.“

Katri näeb igal nädalal, et trenni saabunud väsinud naine on tunni aja pärast justkui uuesti sündinud. Kõik naised saavad harjutustest juurde palju energiat. „Spetsiifilisi probleeme tuleb alati kombineerida elustiili ja toitumisega. Kas ikka sööd ja magad korralikult? Kui suur on stressifoon? Soovid sellest vabaneda või oled see, kes alati annab teistele ja unustab iseennast ära,“ esitab Katri küsimusi, toonitades, et ühel hetkel tuleb teha otsus: kas olla ise naisena kõige tähtsam või on seda terve maailm ja sa ise ei ole. „Naise heaolust sõltub ju pere heaolu. Kui naine enda peale ei mõtle, siis kes veel? Kõik on harjunud, et ta mõtleb teiste peale ja kui on abi vaja, siis peab ise hakkama saama. „Naine peaks mõistma, et tema ongi kõige olulisem ning enda eest hoolt kandma. Aviva harjutused on selleks väga head, sest panevad tööle „jõujaama” naise alakõhus. Kombineerituna elustiiliga annab see kokku ägeda tulemuse.”

Hormoonvõimlemine ei sobi:

O kui on kasvajad, mille puhul ei tohi alakõhtu pingutada

O 6-12 nädalat pärast sünnitust või alakõhu piirkonnas tehtud operatsiooni

O kui on soov rasestuda, tuleb sellest õpetajale teada anda, sest enne ja pärast ovulatsiooni on pingutuste tugevus erinev

Mis kasu trennist võiks olla?

O Treenitakse peamiselt intiim- ja korsetilihaseid, mis määravad, kui „töökorras“ on naise keha.

O Õppides selgeks teatud harjutused, saab vabaks uriinipidamatusest, lahti valulikust või ebaregulaarsest tsüklist, enneaegsest menopausist, viljastumisprobleemidest, keerulisest üleminekuajast.

O Ekstra tähalepanu pööratakse alaseljale, mis on paljudel nõrk ja valulik. Hormoonvõimlemine aitab ajuripatsil stimuleerida teiste hormoonide tootmist (kasvuhormooni, neerupealiseid stimuleerivat ehk adenokortikotroopset hormooni jt), kõhunääret, tasakaalustada veresuhkru taset.

O Harjutused treenivad vaagnapõhjalihaseid.

O Stimuleerivad alakõhus paiknevate organite tööd (munasarjad, emakas).

O Ergutavad suguhormoonide tootmist. Alakõhu toimimisest sõltub naise nii füüsiline kui emotsionaalne heaolu.

O Ringlihaste ja intiimlihaste treenimine aitab alandada stressihormoonide taset. Neerupealised toodavad stressihormoonidena tuntud kortisooli ja adrenaliini. Kortisool aitab ootamatu kriisi ajal reguleerida vererõhku ja immuunsüsteemi tööd. Kui kortisooli tase on kõrge, võivad tekkida unehäireid, häiruda immuunsüsteemi töö, veresuhkru tase. Ilmneb kaalutõus. Abiks on joogateraapia lõõgastavad harjutused, mis aitavad kortisooli taset alandada.

Ilmunud ajakirjas Mari, november 2017, tekst: Tiina Lang

Hormoonvõimlemise rühmatreeningutest loe lähemalt siit http://www.minaolenginaine.ee/hormoonvoimlemine/

Individuaalkonsultatsioonist siit http://www.minaolenginaine.ee/individuaalkonsultatsioon/

Kursustest siit http://www.minaolenginaine.ee/kursused/

Write a comment